7.6. Енергетичне господарство підприємства.
Нормування затрат електроенергії, пари та води
Сучасне машинобудівне виробництво пов’язане з використанням у великих обсягах електроенергії, палива та інших електроносіїв (пари, стисненого повітря, гарячої води).
Основними завданнями енергетичного господарства є: забезпечення безперебійного постачання виробництву різних видів енергії; ефективне використання та економічне витрачання в процесі виробництва палива та енергії; зростання енергоозброєності праці; раціональна експлуатація енергетичного обладнання, його ремонт та обслуговування.
Енергетичне господарство підприємства ділиться на дві частини - загальнозаводську та цехову. Дозагальнозаводської відносяться генератори, перетворювачі та загальнозаводські мережі, які об’єднуються в низкуспеціальних цехів - електросиловий, теплосиловий, газовий, слабо-точний та електромеханічний. Склад цехів залежить від енергоміст-кості підприємства і зв’язків заводу з зовнішніми електросистемами.
Енергетичне господарство на великих і середніх машинобудівних підприємствах очолює відділ головного енергетика; на невеликих підприємствах все енергогосподарство може бути об’єднано в 1-2 цехи в службі головного механіка.
Цехову частину енергогосподарства складають первинні енерго-приймачі (печі, верстати, підйомно-транспортне обладнання), цехові перетворюючі пристрої, внутрішньоцехові розподільчі мережі.
Режим економії енергетичних ресурсів визначає необхідність нормування енергії та енергоносіїв. Норми поділяються на диферен-ційовані та укрупнені. Диференційовані норми встановлюють витрати енергії по окремих агрегатах, на окремі деталі та інші одиниці виміру продукції; укрупнені - витрати дільниці, цеху і підприємства на умовну одиницю продукції. До укрупнених норм відносяться витрати енергії на одну тонну заготовок, комплект деталей на виріб, складальну оди-ницю чи виріб, на 1000 грн продукції. Технічно обґрунтовані норми визначаються за операціями розрахунковим методом.
Загальні витрати енергії по підприємству Gен.о діляться на дві частини - залежну (змінну) Gен.з і незалежну (постійну) Gен.н від обсягів виготовленої продукції. Змінну частину складають витрати енергії на виконання операцій, постійні витрати - на освітлення, опалення і кондиціювання повітря. Витрати енергії по змінній частині можуть бути визначені укрупнено на основі часу роботи обладнання чи більш точно за зведеними нормами. Наприклад, витрати силової електроенергії по групі обладнання, кВт/год:
,
де Мен.в - сумарна встановлена потужність у групі обладнання, кВт; Fд - фактичний фонд часу роботи обладнання, год; kм - коефіцієнт, що враховує завантаження обладнання за потужністю; kв - коефіцієнт, що враховує нерівномірність використання обладнання в часі; h1, h2 - коефіцієнти, що враховують ККД двигунів і втрати в мережі.
За зведеними нормами витрата енергії:
,
де Gен.нор - зведена норма витрат на 1000 грн; Nв - програма випуску продукції, тис. грн.
Постійна частина витрат електроенергії визначається розрахунковим методом за нормативами освітлення, опалення приміщень тощо.
Необхідність в енергії та енергоносіях визначається на основі балансового методу планування. Для цих цілей складаються зведені баланси і баланси за окремими видами енергії та енергоносіїв. У витратній частині балансу показується розрахункова планова потреба в енергії підприємства, а в доходній – джерела покриття цих потреб – одержання енергії від районних систем, на власних генеруючих установках підприємства. Основною формою планування енергопостачання є річні енергобаланси. Поряд з плановим складається звітний баланс. Для обліку коливань в попиті різноманітних видів енергії складають добові графіки їх споживання за календарними періодами, які є основою для встановлення максимальної потреби на планований період і при розробці заходів з розвитку енергетичного господарства.
Основним напрямком вдосконалення енергетичних господарств є перехід на централізоване енергопостачання, їх укрупнення, використання економічних енергоносіїв, використання обґрунтованих норм витрат енергоносіїв, автоматизація управління виробництвом і споживанням енергії.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74
75 76 Наверх ↑